Infolinia
+48 (91) 431 32 20
Doskonałe narzędzie dla projektantów stron www i agencji interaktywnych.
Wzbogać swoje witryny o nową funkcjonalność i zacznij zarabiać więcej!

Co to jest właściwie dobra marka?

Dodano: 26.07.2010

W XXI wieku, w czasach, kiedy świat stał się naprawdę mały, a dostęp do tysięcy produktów jest dziecinnie prosty, jako początkujący producent, sprzedawca, czy też dostawca usług stajemy przed trudnym zadaniem jakim staje się wyrobienie sobie własnej, niepowtarzalnej i przede wszystkim rozpoznawalnej wśród klientów marki.


Jak twierdzą specjaliści, to właśnie marka stanowi dziś kluczowy element strategii sprzedaży produktu i ma bardzo istotny wpływ na atrakcyjność oferty. Mówiąc nieco prostszymi słowami można stwierdzić, że czasem nawet dobry produkt bez zaplecza w postaci rozpoznawalnej marki, może okazać się niewypałem w porównaniu z markowym produktem, który być może nie jest wcale tak idealny jak wydaje się jego nabywcom. W dzisiejszych czasach, kiedy marketing stał się główną bronią w walce o klienta, dobra marka staje się niemal niezbędnym elementem każdej kampanii, który pozwoli nam zdobyć zaufanie, a przede wszystkim potwierdzić jakość naszych produktów.

Dlaczego firmy wykorzystują markę, pomimo związanych z tym kosztów dodatkowych, takich jak opakowanie, reklama, czasem wykup zabezpieczenia prawnego i oczywiście ryzyko związane ze złą jakością jednego produktu, który może obniżyć rangę całej marki? Odpowiedź jest bardzo prosta. Mimo kilku utrudnień, bądź też niewielkich minusów stworzenia własnej marki istnieje dużo więcej zalet jej stworzenia i pielęgnowania. Głównym aspektem, który kusi wielu twórców nowych marek jest fakt, iż to właśnie dzięki unikatowej nazwie, są oni rozpoznawalni na rynku, i dzięki niej stają się kimś więcej niż tłum pospolitych sprzedawców. Dobra marka, pozwala na identyfikowanie się klienta z firmą, pozwala na łatwe rozprzestrzenienie się informacji o produktach pomiędzy konkretnymi osobami, które mogą określić produkt wyróżniając i odróżniając go od innych mu podobnych. Istnieje jeszcze jeden ciekawy aspekt powstawania nowych marek. Otóż jak mówią psycholodzy oraz specjaliści od spraw marketingu, w większości języków, słowo „markowy” oznacza: porządny, godny zaufania, a także zazwyczaj godzien nieco wygórowanej ceny.

Oczywiście marka, to przede wszystkim nazwa, która pozwala identyfikować konkretne produkty, z odpowiednią firmą, producentem, a także jakością usług przez nie oferowanych. Istnieje kilka cech dobrej nazwy, które poniżej postaram się przedstawić:

Dobra nazwa powinna odzwierciedlać w wyobraźni klienta pozytywne cechy produktu i w ten sposób ułatwiać jej właściwe zapamiętanie.Przykładem może być na przykład sfera sprzedaży odzieży. Znane firmy odzieżowe Top Secret i Reserved, wykorzystują u klienta pewien element ciekawości, pewnego zainteresowania tym co z pozoru niedostępne. Często wśród nazw nowych marek wykorzystywane są zwroty angielskie, które potencjalnemu klientowi kojarzą się z zachodem i teoretycznym dobrobytem, lepszym stanem, oraz lepszą jakością usług i produktów. Podobnie ma się sprawa jeżeli chodzi o elegancką odzież i kosmetyki gdzie bardzo często wykorzystuje się w nazwach marek język francuski, sugerując, że ubrania pochodzą z salonów Paryża, a perfumy z drogich francuskich perfumerii. Jednak przy nadawaniu nazwy naszej marce nie zapominajmy iż nie może być ona zbyt skomplikowana, lecz cechować ją powinna łatwość wymowy i zapamiętania.

Dobra marka, to bardzo często podstawa sukcesu naszej firmy. Powoduje ona, że stajemy się kimś więcej niż zwykłym dostawcą usług czy produktów. Mając dobrą markę jesteśmy kimś. Bo jesteśmy rozpoznawalni, niepowtarzalni, mamy swoje logo, swoją renomę, a przede wszystkim jesteśmy warci zaufania, bo przecież nikt, komu nie zależałoby na własnej firmie i biznesie, nie poczyniłby tak wielu starań w celu stworzenia swojej marki tylko po to, by zmarnować jej potencjał.Zapoznaj się z najnowszymi licencjami oraz dokumentacją systemu MUSO CMS.
więcej
MUSO CMS to doskonałe narzędzie dla agencji interaktywnych oraz webmasterów. 
więcej
"Szczególnie zadowolony jestem z przygotowania oprogramowania CMS Muso i wizualizacji mojej firmy ..."
Mateusz Malutko, MTM Invest
pozostałe opinie

Rydla 66, Szczecin
70-783 Poland

bok@musocms.com